Častěji vyjíždíme k nehodám s cyklisty a elektrokoloběžkami
S příchodem teplejšího počasí začali naši záchranáři častěji vyjíždět k úrazům, které přímo souvisí s letními aktivitami. Přibývá nehod, při kterých je alespoň jeden účastník cyklistou nebo řídil elektrokoloběžku, stejně jako úrazů po pádech z dětských atrakcí. Takových výjezdů má ZZS Zlínského kraje i několik za den.
Třeba nedávno naše posádky vyjížděly k dopravní nehodě elektrokoloběžky s cyklistou. Po ošetření pacienta v rámci přednemocniční neodkladné péče jsme cyklistu odvezli s poraněním dolní končetiny a zhmožděným zápěstím na urgentní příjem do nemocnice. Podstatně hůř dopadl chlapec, který při dětském dnu vypadl ze skákacího hradu a utrpěl otevřenou zlomeninu horní končetiny.
I když ZZS Zlínského kraje žádnou přesnou statistiku nehod, při kterých alespoň jeden z účastníků jel na elektrokole či elektrokoloběžce, nevede, ze zkušeností operátorů dispečinku vyplývá, že takových výjezdů rok od roku přibývá. Je to dáno především rostoucí popularitou těchto dopravní prostředků. Navíc takové úrazy jsou často vážnější než po pádu na běžném kole či koloběžce. To je dáno i tím, že tyto stroje jsou těžší, a navíc se úrazy stávají v podstatně vyšší rychlosti.
„Stále častěji se setkáváme se zlomeninami dlouhých kostí, časté jsou i úrazy ramene. Jednoduše jde o úrazy, které si vyžadují operaci a rehabilitace je náročnější. Řada lidí, zvláště u elektrokoloběžek, pak zapomíná na přilbu. To pak jde o úrazy, kdy může hrozit závažné poranění mozku,“ řekl náměstek léčebné péče ZZS Zlínského kraje Dorian Pfeifer.
Podle Portálu nehod podíl nehod elektrokol na celkovém počtu nehod cyklistů výrazně roste. V roce 2021 to bylo přes 11 procent. A třeba v roce 2015 to bylo pouze 1,88 procent.
Buďte obezřetní a pamatujte na výraznější nebo světlé oblečení, pevnou obuv bez podpatků, brýle a rukavice. Přilba je sice povinná pouze pro děti do 18 let, nicméně vzhledem k množícím se vážným úrazům by ji měli nosit automaticky všichni cyklisté a uživatelé elektrokoloběžek.